DCP Home 2019-20     Division E Goals     Clubs by Areas (Div E)     Area 52

 
Area 52: Ginamarie DeMilio, Area Director
For Area tracking and planning purposes. Based on best official information available: 07/19/2020 .
 
Select Distinguished Area
 
Area Report
for 2018-19
July 1, 2019 - June 30, 2020
Area Report
for 2020-21

G-1
G-2
G-3
G-4
G-5
G-6
Distinguished Area Recognition: Area must meet all goals 1–4
1–5 = Select
1–6 (All) = Pres
Goals for this Area were calculated on a base of 4 Clubs as of July 1, 2019.

Goal 1: Fall Area Visits (3)           VIEW

1. Chesapeake

2. Park Place

3. Patuxent River

*4. Talk of The Town


Goal 3: Distinguished Clubs (2)

1. Chesapeake

2. Park Place

*3. Patuxent River

 

Goal 5: Add Dist’d Clubs (2 + 1 = 3 total)

3. Patuxent River

 

Goal 2: Spring Area Visits (3)      VIEW

1. Chesapeake

2. Park Place

3. Patuxent River

*4. Talk of The Town

 

Goal 4: Paid Area Clubs (4)

1. Chesapeake

2. Park Place

3. Patuxent River

4. Talk of The Town

 

Goal 6: Net Club Growth (4 + 1 = 5 total)

5.

 

Asterisks ( * or * ) show that goals have been exceeded.
 = Distinguished Club  ||    = Select  ||    = President’s  ||    = “Perfect Ten” / “Exceeder”  ||    = “Superstar”
 = Clubs submitted their new 2020-21 Officer Lists by June 30, 2020


Area 52 “Hall of Fame”

C&L Communicator Awards

07/29 – Jennifer Foxworthy, ACG (TALK)

11/05 – Ginamarie Demilio, ACS (PARK)

11/05 – David Shaner, ACS (TALK)

01/24 – Johnny Sipes, CC (PARK)

03/25 – Ginamarie Demilio, ACG (PARK)

04/26 – Johnny Sipes, CC (PAX)

05/04 – Mary Pearson, CC (PARK)

05/09 – Johnny Sipes, ACS (CHES)

05/12 – George Powers, ACG (CHES)

06/28 – Sandra Decker, ACG (PAX)

06/28 – Johnny Sipes, ACG (PAX)

C&L Leadership Awards

07/15 – Jennifer Foxworthy, HPL (TALK)

07/18 – Mary Saniga, ALS (CALV)

07/18 – Mary Saniga, DTM (CALV)

08/07 – Jennifer Foxworthy, ALS (TALK)

08/07 – Jennifer Foxworthy, DTM (TALK)

05/10 – Johnny Sipes, ALB (PARK)

05/14 – Johnny Sipes, CL (PARK)

06/02 – George Powers, DTM (CHES)

06/08 – Ginamarie Demilio, HPL (TALK)

06/18 – Ginamarie Demilio, ALS (TALK)

06/18 – Ginamarie Demilio, DTM (TALK)

06/26 – Sandra Decker, ALB (CHES)

06/26 – James Kistler, CL (CHES)

06/26 – Johnny Sipes, ALB (CHES)

06/28 – Johnny Sipes, DTM (PAX)

Pathways Awards (Level 1)

07/13 – Nancy Sipes, IP1 (PARK)

07/24 – Mari Fujimoto, IP1 (CHES)

09/01 – Karen Murphy, MS1 (PARK)

09/11 – Jacklyn Chembars, PI1 (CHES)

09/18 – Angela Edwards, PM1 (CHES)

09/20 – Mallory Grauer, DL1 (CALV)

10/10 – Robin Wedewer, IP1 (CALV)

10/28 – Christine Allred, IP1 (TALK)

11/06 – Jonathan Dookie, IP1 (PAX)

11/06 – Evan Repsholdt, SR1 (PAX)

11/06 – Raymond Tuazon, LD1 (PAX)

01/17 – Marialuisa Delgadillo, EC1 (PAX)

01/20 – James Kistler, PI1 (CHES)

02/26 – Miriam Railey, EC1 (PARK)

05/11 – Wednesday Davis, PM1 (TALK)

Pathways Awards (Levels 2-5)

10/02 – Tiffany Lei, IP4 (PAX)

11/05 – Sara Sampson, MS2 (TALK)

11/06 – Christopher Rio, LD2 (PAX)

12/19 – Mari Fujimoto, IP2 (CHES)

01/21 – Nancy Sipes, IP2 (CHES)

02/12 – Jacklyn Chembars, PI2 (CHES)

03/09 – Miriam Railey, EC2 (PARK)

03/19 – Jacklyn Chembars, PI3 (CHES)

04/17 – Marialuisa Delgadillo, EC2 (PAX)

05/11 – Sara Sampson, MS3 (TALK)

06/05 – Mary Saniga, PM4 (PARK)

06/28 – Tiffany Lei, IP5 (PAX)