DCP Home 2020-21     Division C Goals     Clubs by Areas (Div C)     Area 31

 
Area 31: Michelle Ems, Area Director
For Area tracking and planning purposes. Based on best official information available: 04/21/2021
 
Area is Making Progress
 
Area Report
for 2019-20
July 1, 2020 – June 30, 2021
 

DAP #1
DAP #2
DAP #3
DAP #4
DAP #5
DAP #6
Distinguished Area Recognition: Area must meet all DAP goals 1–4
1–5 = Select
1–6 (All) = Pres
Goals for this Area were calculated on a base of 4 Clubs as of July 1, 2020.

DAP #1: Fall Area Visits (3)           VIEW

1. Energy

2. FAA Speechmasters

3. Smokey’s Speakers

*4. USDA


DAP #3: Distinguished Clubs (2)

1. FAA Speechmasters

2.

 

DAP #5: Add Dist’d Clubs (2 + 1 = 3 total)

3.

 

DAP #2: Spring Area Visits (3)           VIEW

1. Energy

2. FAA Speechmasters

3. Smokey’s Speakers

*4. USDA


DAP #4: Paid Area Clubs (4)

1. Energy

2. FAA Speechmasters

3. Smokey’s Speakers

4. USDA

 

DAP #6: Net Club Growth (4 + 1 = 5 total)

5.

 

Asterisks ( * or * ) show that goals have been exceeded.
 = Distinguished Club  ||    = Select  ||    = President’s  ||    = “Perfect Ten”


Area 31 “Hall of Fame”

Pathways Awards (Level 1)

08/14 – Thanh Trang, LD1 (FAA)

08/26 – Kelly Perl, EH1 (ENER)

08/31 – Mahssan Afkhami, PI1 (FAA)

08/31 – Michelle Ems, PI1 (FAA)

09/25 – Jacob Bournazian, PM1 (ENER)

10/15 – Kathryn Sosbe, EH1 (USDA)

11/04 – Drew Nickels, PM1 (ENER)

12/15 – David Strand, EH1 (FAA)

01/27 – Tiffany Ross, IP1 (ENER)

01/27 – Crystal Thomas, DL1 (ENER)

03/03 – Alicia Bell-Sheeter, DL1 (SMOK)

03/09 – Bridgett Naylor, TC1 (SMOK)

03/22 – Susan Foster, MS1 (SMOK)

03/24 – Lori Aniti, SR1 (ENER)

04/19 – Gilbert Jackson, IP1 (SMOK)

04/20 – Cynthia Hale, LD1 (SMOK)

Pathways Awards (Level 2)

09/04 – Eva Ngai, IP2 (FAA)

12/15 – Thanh Trang, LD2 (FAA)

01/07 – Jacob Bournazian, PM2 (ENER)

02/10 – Courtney Sourmehi, IP2 (ENER)

03/03 – Drew Nickels, PM2 (ENER)

03/12 – Christian Philipsen, MS2 (ENER)

Pathways Awards (Level 3, 4, and 5)

07/09 – Stephanie Kreseen, DL3 (FAA)

09/04 – Eva Ngai, IP3 (FAA)

10/07 – Stacy MacIntyre, PM3 (ENER)

10/09 – David Strand, DL4 (FAA)

10/12 – Shalon Santana, IP3 (USDA)

DTM Awards (C&L or Pathways)

07/01 – Tom Holloway, DTM (FAA)

07/01 – Deidra McGee, DTM (SMOK)

07/06 – Lolita Worthy, DTM (FAA)