DCP Home 2020-21     Division D Goals     Clubs by Areas (Div D)     Area 42

 
Area 42: Wallace Audena, Area Director
For Area tracking and planning purposes. Based on best official information available: 04/21/2021
 
Area is Making Progress
 
Area Report
for 2019-20
July 1, 2020 – June 30, 2021
 

DAP #1
DAP #2
DAP #3
DAP #4
DAP #5
DAP #6
Distinguished Area Recognition: Area must meet all DAP goals 1–4
1–5 = Select
1–6 (All) = Pres
Goals for this Area were calculated on a base of 4 Clubs as of July 1, 2020.

DAP #1: Fall Area Visits (3)           VIEW

1. Kohoutek

2. Komen

3. Lone Star

*4. UPO Community Ldrs


DAP #3: Distinguished Clubs (2)

1. Kohoutek

2. Lone Star

 

DAP #5: Add Dist’d Clubs (2 + 1 = 3 total)

3.

 

DAP #2: Spring Area Visits (3)           VIEW

1. Komen

2. Lone Star

3. UPO Community Ldrs


DAP #4: Paid Area Clubs (4)

1. Kohoutek

2. Komen

3. Lone Star

0. UPO Community Ldrs low Apr

4.

 

DAP #6: Net Club Growth (4 + 1 = 5 total)

4.

5.

 

Asterisks ( * or * ) show that goals have been exceeded.
 = Distinguished Club  ||    = Select  ||    = President’s  ||    = “Perfect Ten”


Area 42 “Hall of Fame”

Pathways Awards (Level 1)

07/03 – Stephen Thompson, SR1 (LONE)

07/11 – Wallace Audena, SR1 (KOM)

07/24 – Kyle Uhlmann, DL1 (LONE)

09/09 – Zoya Belmesova, PM1 (LONE)

10/04 – Scott Shoup, PM1 (LONE)

10/11 – Robert Rouse, MS1 (KOH)

11/23 – Ashley Strange, PM1 (KOH)

12/04 – Denise Fraction, PM1 (KOH)

12/30 – Jolleen George, DL1 (KOM)

01/16 – Dushyanth Hedge, DL1 (LONE)

03/08 – Toni Thompson, IP1 (KOM)

04/14 – Brian Glover, IP1 (LONE)

Pathways Awards (Level 2)

07/19 – Patrick Kelly, IP2 (LONE)

07/24 – Amber Jones, PM2 (LONE)

08/30 – Stephen Thompson, SR2 (LONE)

10/12 – Regina Curry, VC2 (KOM)

10/31 – Harold Blackford, EC2 (KOH)

11/21 – Kyle Uhlmann, DL2 (LONE)

12/21 – Colleen Basil, IP2 (KOM)

12/23 – Wallace Audena, SR2 (KOM)

12/30 – Stephanie Alston, DL2 (KOH)

02/20 – Robert Rouse, MS2 (KOH)

Pathways Awards (Level 3, 4, and 5)

07/21 – Gerard Counihan, MS3 (KOM)

08/30 – Brian Glover, MS3 (LONE)

09/28 – Juneous Pettijohn, IP4 (KOH)

10/04 – Brian Glover, MS4 (LONE)

10/11 – Robert Rouse, IP4 (KOH)

11/21 – Brian Glover, MS5 (LONE)

11/21 – Stephen Thompson, SR3 (LONE)

11/29 – Harold Blackford, EC3 (KOH)

11/29 – Harold Blackford, EC4 (KOH)

01/17 – Gregg Adams, IP3 (LONE)

02/11 – Stephen Thompson, SR4 (LONE)

02/22 – Robert Rouse, MS3 (KOH)

04/14 – Stephen Thompson, SR5 (LONE)

DTM Awards (C&L or Pathways)

08/10 – Eric Nicholson, DTM (LONE)