DCP Home 2020-21     Division F Goals     Clubs by Areas (Div F)     Area 62

 
Area 62: Michelle Bracken, Area Director
For Area tracking and planning purposes. Based on best official information available: 04/21/2021
 
Area is Making Progress
 
Area Report
for 2019-20
July 1, 2020 – June 30, 2021
 

DAP #1
DAP #2
DAP #3
DAP #4
DAP #5
DAP #6
Distinguished Area Recognition: Area must meet all DAP goals 1–4
1–5 = Select
1–6 (All) = Pres
Goals for this Area were calculated on a base of 5 Clubs as of July 1, 2020.

DAP #1: Fall Area Visits (4)           VIEW

1. Annandale

2. Burgay

3. GUTS

4. Mount Pleasant Baptist

*5. Speaking for Change


DAP #3: Distinguished Clubs (3)

1. GUTS

2.

3.

 

DAP #5: Add Dist’d Clubs (3 + 1 = 4 total)

4.

 

DAP #2: Spring Area Visits (4)           VIEW

1. Annandale

2. Burgay

3. GUTS

4. Mount Pleasant Baptist

*5. Speaking for Change


DAP #4: Paid Area Clubs (5)

1. Annandale

2. Burgay

3. GUTS

0. Mount Pleasant Baptist low Apr

0. Speaking for Change no Apr

4.

5.

 

DAP #6: Net Club Growth (5 + 1 = 6 total)

4.

5.

6.

 

Asterisks ( * or * ) show that goals have been exceeded.
 = Distinguished Club  ||    = Select  ||    = President’s  ||    = “Perfect Ten”


Area 62 “Hall of Fame”

Pathways Awards (Level 1)

07/01 – Norie Quintos, LD1 (ANN)

08/10 – Robin Hylton, EC1 (MTPL)

08/18 – Hafid Ezzouitni, IP1 (GUTS)

08/26 – Lynn Donaldson, PM1 (GUTS)

09/05 – Dutch Martin, EH1 (GUTS)

09/10 – Eric Mabaya, MS1 (GUTS)

10/05 – Gina Short, PM1 (ANN)

01/31 – Maso Hamilton, PM1 (GUTS)

02/27 – Shiho Fujii, MS1 (GUTS)

02/27 – Jay Mehta, DL1 (GUTS)

03/26 – Margaret Anthony, PM1 (GUTS)

Pathways Awards (Level 2)

09/05 – Dutch Martin, EH2 (GUTS)

09/18 – Eugene Girshtel, PI2 (ANN)

10/20 – Caitlin Wong, IP2 (ANN)

01/16 – Lynn Donaldson, PM2 (GUTS)

01/27 – Margaret Anthony, IP2 (ANN)

02/19 – Norie Quintos, LD2 (ANN)

03/14 – Hafid Ezzouitni, IP2 (GUTS)

04/08 – Eric Mabaya, MS2 (GUTS)

Pathways Awards (Level 3, 4, and 5)

07/02 – Andrew Austin, DL3 (ANN)

07/02 – Rita McCarn, DL3 (ANN)

07/15 – Jim Dooley, VC3 (GUTS)

07/15 – Tom Pfeifer, IP3 (GUTS)

07/15 – Taryn Wilkinson, IP3 (GUTS)

07/18 – Taryn Wilkinson, IP4 (ANN)

08/01 – Paul Alligood, PM3 (GUTS)

08/21 – Jessica Brown, IP4 (GUTS)

09/09 – Jordon Mpingo, DL3 (GUTS)

11/06 – Dutch Martin, EH3 (GUTS)

11/07 – Andrew Austin, DL4 (ANN)

12/14 – James Scarborough, EH3 (BUR)

12/17 – Jim Dooley, VC4 (GUTS)

01/03 – Greg Rudl, VC4 (ANN)

01/23 – Dutch Martin, EH4 (GUTS)

01/31 – Howard Watson, DL3 (GUTS)

04/10 – Dutch Martin, EH5 (GUTS)

DTM Awards (C&L or Pathways)

No one yet