Distinguished Club Program Consolidated Tracking System

     
 

Wednesday, March 3

Winter TLI Results
 
Area Visits Spring 2021
 
April Club Renewals
 

2020-2021
“Hall of Fame”

 
Recent Education Awards
 
Distinguished Clubs
 
 
Pathways Awards
 
• All “Level 1” Awards
• All “Level 2” Awards
• All “Level 3” Awards
• All “Level 4” Awards
• All “Level 5” Awards
 
Pathways Mentorship
 
Distinguished Toastmaster
 
Individual Paths
 
• Dynamic Leadership
• Effective Coaching
• Engaging Humor
• Innovative Planning
• Leadership Development
• Motivational Strategies
• Persuasive Influence
• Presentation Mastery
• Strategic Relationships
• Team Collaboration
• Visionary Communication
 
 
Legacy C&L Awards
 
• High Performance Ldrship
• Advanced Leader Silver

 


Years of DCP:
 
DCP 2020-21
DCP 2019-20
DCP 2018-19
 


 


2020-21 “Hall of Fame”
Ten Most Recent Awards


   Pathways Level 1 Awards   

 202.  Hoffman, Rebecca (IP1)

Bloomberg BNA

03/02/2021

 201.  Archield, John (EC1)

Capital Superior Speakers

02/28/2021

 200.  Fujii, Shiho (MS1)

GUTS

02/27/2021

 199.  Borces, Kyle (IP1)

Raise Your Glass

02/27/2021

 198.  Mehta, Jay (DL1)

GUTS

02/27/2021

 197.  Winter, Cathaleen (EC1)

SPICE

02/26/2021

 196.  Margeson, Barry (PM1)

Eastern Market

02/25/2021

 195.  Antoine, Sherlo (VC1)

Pentagon Legacy

02/24/2021

 194.  Dely, Johana (PM1)

DIALoguers

02/23/2021

 193.  Verma, Jiyati (PI1)

Patuxent River

02/23/2021


   Pathways Level 2 Awards   

 114.  Lower, Greg (PM2)

B.E.A.

03/02/2021

 113.  Popplewell, Arlene (MS2)

SAM FOX

03/02/2021

 112.  Powers, Samantha (DL2)

Dynamic Speakers

03/01/2021

 111.  Montalvo, Manuel (PM2)

DIALoguers

02/23/2021

 110.  Verma, Jiyati (PI2)

Patuxent River

02/23/2021

 109.  Appelbaum, Samuel (PM2)

NOVA

02/22/2021

 108.  Rouse, Robert (MS2)

Kohoutek

02/20/2021

 107.  Zhou, Linda (PM2)

Dynamic Speakers

02/19/2021

 106.  Quintos, Norie (LD2)

Annandale

02/19/2021

 105.  Sanks, Annette (VC2)

Helmsmen

02/18/2021


   Pathways Advanced Awards: Levels 3-5   

 116.  Bigelow, Benjamin (IP3)

Raise Your Glass

02/27/2021

 115.  Jones, Deborah (LD4)

SPICE

02/26/2021

 114.  Moralez, Rodolfo (PM3)

DIALoguers

02/24/2021

 113.  Hutchins, Don (SR4)

SAM FOX

02/22/2021

 112.  Rouse, Robert (MS3)

Kohoutek

02/22/2021

 111.  Mitchell, Christiane (IP3)

DIALoguers

02/22/2021

 110.  Raybon, Herman (PM4)

Helmsmen

02/18/2021

 109.  Ferguson, Jennifer (SR5)

Saint Margaretís Achievers

02/15/2021

 108.  Thompson, Stephen (SR4)

Lone Star

02/11/2021

 107.  Tran, Keri (PI4)

Toast Of Arlington

02/11/2021


   Pathways Mentorship Awards

 1.  Billingsley, Mary (PWM)

H.H.S.

07/08/2020


   Distinguished Toastmaster Awards

 14.  Ferrer, Jicky (DTM)

DIALoguers

12/29/2020

 13.  Brener, Amy (DTM)

Helen Burkett

11/21/2020

 12.  Dews, Rhonda (DTM)

Pathfinders

11/11/2020

 11.  Gebresselassie, Mahtot (DTM)

Voices of SHRM

10/08/2020

 10.  Nicholson, Eric (DTM)

Lone Star

08/10/2020

 9.  Perera, Sanka (DTM)

Crystal City Evening

08/05/2020

 8.  Mullaly, Lawrence (DTM)

J-Talkers

07/28/2020

 7.  Umez-Eronini, Lynette (DTM)

Anchor

07/23/2020

 6.  Davis, Ralph (DTM)

Maple Springs Baptist

07/13/2020

 5.  Call, James (DTM)

Smithsonian

07/07/2020


   C&L Leadership Excellence Awards (HPL)

 3.  Ferrer, Jicky (HPL)

DIALoguers

12/29/2020

 2.  Dews, Rhonda (HPL)

Pathfinders

11/06/2020

 1.  Gebresselassie, Mahtot (HPL)

Voices of SHRM

10/01/2020


   C&L Advanced Leader Silver Awards

 8.  Skyers, Gary (ALS)

Defense Health Headquarters

02/17/2021

 7.  Ferrer, Jicky (ALS)

DIALoguers

12/29/2020

 6.  Dews, Rhonda (ALS)

Pathfinders

11/11/2020

 5.  Gebresselassie, Mahtot (ALS)

Voices of SHRM

10/08/2020

 4.  Nicholson, Eric (ALS)

Lone Star

08/10/2020

 3.  Perera, Sanka (ALS)

Crystal City Evening

08/05/2020

 2.  Mullaly, Lawrence (ALS)

J-Talkers

07/28/2020

 1.  Call, James (ALS)

Smithsonian

07/01/2020