DCP Home 2019-20     Division B Goals     Clubs by Areas (Div B)     Area 23

 
Area 23: District Support
For Area tracking and planning purposes. Based on best official information available: 07/19/2020 .
 
Final Report 2019-20
 
Area Report
for 2018-19
July 1, 2019 - June 30, 2020
Area Report
for 2020-21

G-1
G-2
G-3
G-4
G-5
G-6
Distinguished Area Recognition: Area must meet all goals 1–4
1–5 = Select
1–6 (All) = Pres
Goals for this Area were calculated on a base of 4 Clubs as of July 1, 2019.

Goal 1: Fall Area Visits (3)           VIEW

1. Bluemont Trail

2. Raise Your Glass

3. SALT Seasoned/Aspiring


Goal 3: Distinguished Clubs (2)

1. NRECA Power Speakers

2. SALT Seasoned/Aspiring

 

Goal 5: Add Dist’d Clubs (2 + 1 = 3 total)

3.

 

Goal 2: Spring Area Visits (3)      VIEW

1. Bluemont Trail

2. Raise Your Glass

3. SALT Seasoned/Aspiring

 

Goal 4: Paid Area Clubs (4)

0. Bluemont Trail (Apr Semi)

1.   NRECA Power Speakers

2. Raise Your Glass

3. SALT Seasoned/Aspiring

4.

 

Goal 6: Net Club Growth (4 + 1 = 5 total)

4.

5.

 

Asterisks ( * or * ) show that goals have been exceeded.
 = Distinguished Club  ||    = Select  ||    = President’s  ||    = “Perfect Ten” / “Exceeder”  ||    = “Superstar”
 = Clubs submitted their new 2020-21 Officer Lists by June 30, 2020


Area 23 “Hall of Fame”

C&L Communicator Awards

07/10 – Paul Breakman, CC (NREC)

07/10 – Minneh Dutton, CC (NREC)

07/10 – Malcolm Phillips, CC (NREC)

04/20 – Susan Schept, ACG (RAISE)

04/30 – Robin Hylton, CC (SALT)

05/10 – Monica Cutchember, CC (SALT)

06/23 – John Stapleton, ACB (BLUE)

06/26 – Amy Hamilton, ACG (SALT)

C&L Leadership Awards

07/30 – Elizabeth Mitchell, HPL (SALT)

01/03 – Susan Schept, HPL (RAISE)

01/08 – Susan Schept, ALS (RAISE)

04/30 – Monica Cutchember, CL (SALT)

05/01 – Susan Schept, DTM (RAISE)

06/12 – Elizabeth Mitchell, ALS (SALT)

06/12 – Elizabeth Mitchell, DTM (SALT)

06/30 – Amy Hamilton, ALS (SALT)

06/30 – Amy Hamilton, DTM (SALT)

06/30 – Amy Hamilton, HPL (SALT)

06/30 – Vickie Writt, ALS (SALT)

06/30 – Vickie Writt, DTM (SALT)

Pathways Awards (Level 1)

09/23 – Eric Honour, EC1 (NREC)

10/03 – Vince Rodriguez, PM1 (NREC)

11/25 – Susan Schept, IP1 (RAISE)

11/26 – Alina Khon, IP1 (RAISE)

06/21 – Jayne Corso, LD1 (RAISE)

Pathways Awards (Levels 2-5)

07/10 – Valarie Fields, EC5 (NREC)